Teaching Staff

Abd-Rabbo, Nadia

Abd-Rabbo, Nadia

Teacher and Deputy Head of Mathematics

Mathematics

Abraham, Anna

Abraham, Anna

Teacher

Art

Teaching Staff

Allman, Claudia

Allman, Claudia

Teacher and Head of Year 9 (Glenmoor)

Ethics

Teaching Staff

Annetts, Bronwyn

Annetts, Bronwyn

Teacher

Mathematics

Antell, Susan

Antell, Susan

Teacher

Design Technology

Arnold, Charlie

Arnold, Charlie

Teacher and Head of Year 7

PE and Mathematics

Ashby, Amelia

Ashby, Amelia

Teacher and Deputy Head of English

English

Attridge, Jim

Attridge, Jim

Grammar Stream Lead

Teacher

Barco, Aron

Barco, Aron

Teacher

Ethics

Barrett, Charly

Barrett, Charly

Assistant Principal

Senior Leadership Team

Bennett, Jan

Bennett, Jan

Maths Tutor

Maths

Teaching Staff

Besant, Adam

Besant, Adam

Teacher and Head of History

Humanities

Best, Laura

Best, Laura

Teacher and Head of House

PE & Geography

Birt, Sarah

Birt, Sarah

Assistant Principal

Mathematics

Senior Leadership Team

Boakes, Jodie

Boakes, Jodie

Teacher

History

Booth, Michael

Booth, Michael

Teacher

Maths

Bowen, Sarah

Bowen, Sarah

Teacher and Head of PE

PE

Bridle, Kayleigh

Bridle, Kayleigh

Teacher

History

Burley, Louise

Burley, Louise

Teacher and Head of Computer and Business Studies

IT and Business Studies

Curriculum Leaders

Burns, Alison

Burns, Alison

Teacher

Mathematics

Carr, Russell

Carr, Russell

Teacher and Grammar Stream Enrichment Lead

Science

Chappell, Harriett

Chappell, Harriett

Deputy SENDCo

English

Teacher

Chessher, Helena

Chessher, Helena

Teacher

Art

Teaching Staff

Clench, Tim

Clench, Tim

Lead Practitioner

Science

Coe, Richard

Coe, Richard

Vice Principal / Designated Safeguarding Lead

Senior Leadership Team

Collins, Vanessa

Collins, Vanessa

Teacher

MFL

Teaching Staff

Compton, Lucinda

Compton, Lucinda

Head of Performing Arts

Teaching Staff

Courage, Amber

Courage, Amber

Teacher

Music

Davies, Sarah

Davies, Sarah

Teacher

PE

Teaching Staff

Dibben, Holly

Dibben, Holly

Teacher

Science

Doyle, Warren

Doyle, Warren

Teacher

PE

Driscoll, Becci

Driscoll, Becci

Teacher

Ethics

Fisher, Danielle

Fisher, Danielle

Assistant Principal

Forbes, Kate

Forbes, Kate

Advisor

ITT

Ford, Jess

Ford, Jess

Teacher and Head of Year 9 (Winton)

Maths

Teaching Staff

Fraser, Bethan

Fraser, Bethan

Teacher and Whole School Reading Lead

English

Fraser, Lauren

Fraser, Lauren

Teacher and Head of House

PE

Graham, Natasha

Graham, Natasha

Teacher and Transition Co-ordinator

English

Hannaford, Emma, Mrs

Hannaford, Emma, Mrs

Teacher and Lead Practitioner

English

Hart, Jamie

Hart, Jamie

Teacher and Deputy Head of Mathematics

Maths

Hawkins, Deborah

Hawkins, Deborah

Vice Principal

Senior Leadership Team

Hill, Charlene

Hill, Charlene

Teacher and Lead Practitioner

English

Hilton, Robert

Hilton, Robert

Teacher and Head of Humanities

Ethics

Hoarau, Carole

Hoarau, Carole

Teacher

MFL

Teaching Staff

Horn, Sarah

Horn, Sarah

Assistant Principal

Jewell, Michaela

Jewell, Michaela

Teacher

English

Jones, Amy

Jones, Amy

Teacher

PE , Dance

Teaching Staff

Jones, Katie

Jones, Katie

Teacher

Science

Joynes, Ella

Joynes, Ella

Teacher

English

Kentish, Lucy

Kentish, Lucy

Teacher and Head of Ethics

Ethics

Khetia, Kishan

Khetia, Kishan

Teacher

PE

Lanahan, Samuel

Lanahan, Samuel

Teacher and Lead Practitioner

PE & Mathematics

Larose, Faye

Larose, Faye

Teacher

English

Lauder, Lianne

Lauder, Lianne

Teacher and Lead Practitioner

Maths

Lima, Leon

Lima, Leon

Vice Principal

Longden, Ed

Longden, Ed

Teacher

Maths

Teaching Staff

Marle, Matthew

Marle, Matthew

Teacher

Marshall, Melissa

Marshall, Melissa

Teacher and South Coast Geography Advisor

Geography

Teaching Staff

May, Charlie

May, Charlie

Teacher and Head of House

PE & Science

McKay, Natalie

McKay, Natalie

Teacher and ITT Co-ordinator

English

McVean, Andrew

McVean, Andrew

Teacher and Deputy Head of Science

Science

Mills, Ross

Mills, Ross

Teacher and Head of Year 11

PE

Heads of Year

Monahan, Astra

Monahan, Astra

Tutor

English

Morrish, Charly

Morrish, Charly

Teacher

Science

Muse, Hayley

Muse, Hayley

Teacher and Head of English

English

Newnham, Sophie

Newnham, Sophie

Southern Academies MFL Advisor

MFL

Nixon, Jenna

Nixon, Jenna

Teacher

Science

Osborn, Abi

Osborn, Abi

Teacher

Science

Ozanne, Kim

Ozanne, Kim

Teacher & Head of House

Drama and Dance

Parker, Angelina

Parker, Angelina

Assistant Principal

Teaching Staff

Parsons, Hayley

Parsons, Hayley

Teacher and Head of Year 8

PE

Paterson, David

Paterson, David

Vice Principal

Senior Leadership Team

Payne, Katie

Payne, Katie

Teacher and Lead Practitioner

Humanities

Pike, Alan

Pike, Alan

Teacher and Data Manager

Science

Teaching Staff

Pottle, Elliot

Pottle, Elliot

Teacher and Head of House

English

Preece, David

Preece, David

Teacher

Geography

Prevett, Emma

Prevett, Emma

Teacher and Lead Practitioner

Mathematics

Quist, Ekuwa

Quist, Ekuwa

Teacher

Maths

Rendell, Ellie

Rendell, Ellie

Teacher and Head of Mathematics

Maths

Teaching Staff

Richardson, Laura

Richardson, Laura

Teacher and Head of MFL

MFL

Roxburgh, Susan

Roxburgh, Susan

Teacher

Science

Schmitt, Peggy

Schmitt, Peggy

Teacher

MFL

Scott, Max

Scott, Max

Assistant Principal

Ethics

Teaching Staff

Shelley, Hannah

Shelley, Hannah

Teacher

Geography

Teaching Staff

Sibbick, Nicola

Sibbick, Nicola

English Teacher

English

Teaching Staff

Sirodcar, Joe

Sirodcar, Joe

Teacher and Lead Practitioner

English

Smith, Lucy

Smith, Lucy

Teacher

English

Smith, Simon

Smith, Simon

Teacher and Lead Practitioner

Science

Squires, Holly

Squires, Holly

Teacher

English

Stewart, Linda

Stewart, Linda

1 - 1 Tutor

Maths

Stride, Hannah

Stride, Hannah

Teacher

History

Thiel, Heather

Thiel, Heather

Teacher

Geography

Thorne, Patrick

Thorne, Patrick

Teacher and Lead Practitioner

Science

Thorne, Peter

Thorne, Peter

Teacher and Mathematics Advisor

Mathematics

Todd, Joshua

Todd, Joshua

Teacher and Lead Practitioner

Ethics

Tucker, Ella

Tucker, Ella

Teacher

Maths

Van-Nierop, Lisanne

Van-Nierop, Lisanne

Head of Spanish

MFL

Verreck, Melanie

Verreck, Melanie

Teacher and KS3 Geography Coordinator

Geography

Viney, Samantha

Viney, Samantha

Principal

Senior Leadership Team

Wallace-Walton, Georgina

Wallace-Walton, Georgina

Teacher and South Coast Maths Advisor

Maths

Wardman, Lisa

Wardman, Lisa

Teacher

English

White, Christopher

White, Christopher

Teacher and South Coast Science Advisor

Science

Whittick, Charlotte

Whittick, Charlotte

Teacher and Head of Science

Science

Wickham, Bethany

Wickham, Bethany

Teacher and Deputy Head of Science

Science

Widdup, Jenna

Widdup, Jenna

Head of Art

Art

Curriculum Leaders

Willcocks, Duncan

Willcocks, Duncan

Teacher and Deputy Head of Year 7

English

Williams Herridge, Chantelle, Miss

Williams Herridge, Chantelle, Miss

Teacher and Head of Design and Technology

D&T

Zullo, Guilia

Zullo, Guilia

Teacher and Deputy Head of English

English

×

Contact

Send

Thank you for completing the contact form

High Achievement, High Standards

The school is part of United Learning. United Learning comprises: UCST (Registered in England No: 2780748. Charity No. 1016538) and ULT (Registered in England No. 4439859. An Exempt Charity). Companies limited by guarantee. VAT number 834 8515 12.
Registered address: United Learning, Worldwide House, Thorpe Wood, Peterborough, PE3 6SB. Tel: 01832 864 444

Financial Accountability and Freedom of Information
Website Terms, Cookies and Privacy
Policies

United Learning